Skinny morče

-návod k použití-

 

… Vyjměte morče opatrně z přepravky a instalujte je do akvárka nohama dolů ... =o)

 

Aby bylo spokojené, bude potřebovat misku s krmením, nějakou zeleninu, napáječku s vodou a především dostatečné množství sena, které musí mít morče neustále k dispozici!

Jako doplňkové krmivo můžete dávat dle uvážení směsku pro morčata, granule pro morčata, müsli pro koně apod. Je vhodné, aby již krmení obsahovalo přidaný vitamín C, který si morčata neumí sama vyrobit (pokud není Céčko v doplňkovém krmení, stačí podávat zeleninu s jeho vysokým obsahem – např. papriku)

K morčátku jste dostali „startovací balíček“ s krmením na které je zvyklé (je to směs granulek Genesis s ovesnými vločkami a kukuřicí)

 

Vodu v napáječce je vhodné každý den měnit a to i v případě, že jí morče nevypije. Také je možné do vody přidat již výše zmíněný vitamín C, Optimin K (minerály), Acidomid K (jako prevenci kokcidiózy) či podobné přípravky, ale není to nutné.

 

Morčátko které jste si přinesli domů je již zvyklé na většinu druhů zeleniny a ovoce, dle sezonní nabídky. Mladá morčata do cca dvou měsíců věky by neměla dostávat velké množství vodnaté zeleniny jako je rajče nebo okurka, protože mohou způsobit průjem, který má obvykle pro morčátko fatální následky. (ostatně to platí v každém věku morčete)

Jako příklad zeleniny, kterou mladé zná a můžete mu ji podávat je : paprika, mrkev, celer, červená řepa, ledový salát, okurka, rajče (ty ale v malém mmnožství) a z ovoce jsou to především jablka a občas na chuť kousek pomeranče.

Mláďata ze zimních vrhů nejsou zvyklá na trávu, proto by se na ni měla zvykat postupně a po malých dávkách!

 

Skinny morče potřebuje k životu teplotu minimálně 18’C bez velkých teplotních výkyvů a taktéž je stejně jako ostatní morčata náchylné na průvan. Ideálním ubytováním je pro něj plastbox, nebo něco na podobném principu (s dobrým větráním, ale aby mělo plné stěny – právě kvůli průvanu).

Jako podestýlku lze použít cokoliv jako u chlupáčů, jen musíme dát pozor aby se morčátku neudělaly otlaky z příliš tvrdého podkladu. Tento problém lze vyřešit pomocí pelíšků.

 

Skinny morče je vhodné čas od času něčím namazat – koupání obvykle nutné není (jen při opravdu velkém znečištění) – většina nečistot se z morčete snadno setře práv při mazání.

Já používám na mazáni Excipial U Lipolotio emulzi (k dostání v lékárně za cca 120,-) – patří sice k nejdražším mazáním, ale nejen nám se osvědčil. A při frekvenci mazání cca jednou za měsíc vydrží opravdu dlouho. Na setření menších nečistot z morčátka jsou vhodné neparfemované vlhčené ubrousky na miminka. Stejně tak na případné koupání používám dětský šampon.

 

Na stříhání drápků morčat se mi nejvíc osvědčily klasické štípačky na nehty (ve větší velikosti).

O drápky je nutné pečovat pravidelně  - alespoň jedou týdně zkontrolovat a podle potřeby (1 měsíčně) je ostříhat, jinak přerůstají a způsobují morčátku potíže při chůzi a později i bolest. 

 

Tak tohle jsou základy chovu a držení skinny morčete - postupně budu doplňovat další rady a postřehy, které mě napadnou ;o)